Biskup też człowiek – bp Krzysztof Nitkiewicz

W dzisiejszym odcinku z serii „Biskup też człowiek” rozmówcą Patrycji Hurlak jest bp Krzysztof Nitkiewicz, czyli ordynariusz diecezji sandomierskiej.

Jak sam mówi, w odróżnieniu od wielu innych biskupów praktycznie codziennie przyjmuje interesantów i spotyka się z ludźmi w kurii, a kiedy musi wyjechać, brakuje mu tego. Uważa, że biskup musi być człowiekiem prawdziwym.

Dlaczego każdy z nas powinien, zwłaszcza w Wielkim Poście, wejść do swojej celi? Jak biskup Krzysztof obchodził urodziny i imieniny, które wypadają obok siebie w wakacje? Jak na rozwój religijności i powołania kapłańskiego wpłynęła specyfika życia w społeczności Podlasia? Jaką próbą była obowiązkowa służba wojskowa na samym początku bycia klerykiem? Jak biskup Nitkiewicz wspomina swoją pierwszą parafię w Sokółce, na którą trafił zaraz po święceniach? Jak młody ksiądz w latach osiemdziesiątych trafił na studia z prawa kanonicznego w Rzymie i jak tam sobie radził? Jak to jest z miłością do Wiecznego Miasta? Dlaczego podczas ponad dwudziestoletniego pobytu w Rzymie ówczesny ksiądz Nitkiewicz zajmował się relacjami z kościołami Wschodu i jak wyglądała praca w odpowiedzialnej za to watykańskiej kongregacji? W jaki dzień tygodnia papież podpisuje nominacje biskupie? Jaki wpływ na bp Krzysztofa ma to, że był postulatorem procesu beatyfilacyjnego, a jest postulatorem procesu kanonizacyjnego bł. ks. Michała Sopoćko, spowiednika św. s. Faustyny? Czy biskup ma przyjaciół, którzy powiedzą mu trudną prawdę? Kim jest biskup Włóczyński? Skąd pomysł na pisanie kryminałów? Co to jest mitroza? Jak dobrze przeżyć Triduum Paschalne?

Strona www: https://www.patrycjahurlak.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL

Dziękujemy firmie ElevenStory za udostępnienie sukienki. W sklepie internetowym https://www.elevenstory.pl/ oraz w siostrzanym sklepie z torebkami https://www.paulinaschaedel.com/ czeka na Was 10% rabatu po wpisaniu kodu rabatowego PATRYCJA10.

Biskup też człowiek – bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec jest równocześnie gościem i gospodarzem najnowszego odcinka serii „Biskup też człowiek”. Gospodarzem, bo Patrycja Hurlak rozmawia z pierwszym biskupem diecezji świdnickiej, obecnie biskupem-seniorem, w jego mieszkaniu.

Ksiądz biskup opowiada o swoim dzieciństwie, którego realia dla większości z nas są pewnie trudne do wyobrażenia, i jak w tych warunkach rodziło się powołanie kapłańskie. A już dość szybko młody Ignaś napisał, że, kiedy będzie dorosły, to chce zostać księdzem i… jeździć na motorze. Biskup senior wyjaśnia, jak udało mu się napisać ponad 100 książek, tłumaczy swoją pasję do filozofii. Opowiada o tym, jak został pierwszym biskupem powstającej diecezji świdnickiej i zdradza, co najbardziej spędza sen z powiek urzędującemu ordynariuszowi. Wśród wielu anegdot znalazla się historia spontanicznych piosenek. A może ciekawi Cię, na jakim instrumencie gra biskup Ignacy?

Dziękujemy firmie ElevenStory za udostępnienie sukienki. W sklepie internetowym https://www.elevenstory.pl/ oraz w siostrzanym sklepie z torebkami https://www.paulinaschaedel.com/ czeka na Was 10% rabatu po wpisaniu kodu rabatowego PATRYCJA10.

Strona: www: https://www.patrycjahurlak.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOficjalny
YouTube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL

Biskup też człowiek – bp Rudolf Pierskała

W tym odcinku serii „Biskup też człowiek” gościmy w diecezji opolskiej, a rozmówcą Patrycji Hurlak jest bp Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy tej diecezji.

Co jest najważniejsze w Bożym Narodzeniu? Czy istnieją „magiczne Święta”? Dlaczego na wigilijnym stole najważniejsze są potrawy wieloziarniste i dlaczego prezenty nazywane były Dzieciątkiem? W jakich okolicznościach biskup Rudolf spotkał renifera Rudolfa? Jak biskup spędził święta Bożego Narodzenia?

Czym różniły się osoby przychodzące do seminarium duchownego w czasach studiów bp Pierskały od dzisiejszych? Jak rodziło się jego powołanie do kapłaństwa? Skąd wzięło się umiłowanie liturgii i zainteresowanie liturgiką? (Swoją drogą: spotkało się dwoje liturgistów – to prawie jak zlot terrorystów.) Jaki związek ma powołanie na biskupa z soborową Konstytucją o Liturgii? Dlaczego powołanie na biskupa przynosi z jednej strony radość i nadzieję, a z drugiej smutek i lęk? Jak rodzice patrzą z nieba na posługę swojego syna biskupa? Jak biskup zajmuje się ogrodem? Czym różni się skowronek od wrony? Dlaczego biskupi mają tzw. diecezje tytularne? Jakie życzenia i jaką prośbę o modlitwę ma dla nas biskup Rafał Pierskała?

PS: Często pytacie, w co ubrana jest na filmie Patrycja. Tym razem ponownie ma na sobie sukienkę Eleven Story. Mamy dla Was specjalny kod rabatowy. Wystarczy wejść na stronę: https://elevenstory.pl/ i przy składaniu zamówienia wpisać kod: MIEDZYPOKOLENIOWKA10, a otrzymacie 10% rabatu.

Strona www: https://www.patrycjahurlak.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL

Biskup też człowiek – bp Piotr Wawrzynek

W listopadowym odcinku serii #BiskupTeżCzłowiek Patrycja Hurlak gości znów w Legnicy, bo gościem odcinka jest bp Piotr Wawrzynek, czyli biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

Jak w domu rodzinnym bp Piotra przeżywano Wszystkich Świętych i święto zmarłych? Jak narodziło się jego powołanie kapłańskie? Czy miał inny pomysł na swoje życie? Jak na wiadomość o drodze seminaryjnej zareagował ojciec przyszłego biskupa? Jakim wykładowcą w seminarium był dzisiejszy biskup ordynariusz diecezji legnickiej bp Andrzej Siemieniewski, wówczas ojciec duchowy w seminarium? Jakie wyobrażenia o przyszłej posłudze miał kleryk Piotr Wawrzynek? Jak wspomina czas wikariatu? Czym jest Maciejówka? Jakie jest zasadnicze pytanie, do którego powinien wracać człowiek ochrzczony, a które wróciło, kiedy padła propozycja zostania biskupem? Czego obawia się bp Piotr w swojej nowej posłudze biskupa pomocniczego, a co jest w niej fascynujące? Co to znaczy, że Kościół jest od dwóch tysięcy lat w kryzysie? Dlaczego tak ważne jest bycie we wspólnocie. Czym jest klerykalizm? Jak prowadzi do samotności? Jak parafianie mogliby pomóc samotnemu księdzu? Jaka jest najtrudniejsza grupa do nawracania? Skąd wzięła się dewiza biskupia bp Piotra, jak ją rozumie? Czego biskup może nauczyć się na szkoleniu z HR, czyli z zarządzania zasobami ludzkimi? Skąd fascynacja historią?

Strona www: https://www.patrycjahurlak.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL

Biskup też człowiek – bp Zbigniew Zieliński

W tym odcinku serii „Biskup też człowiek” Patrycja wraca do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w której kiedyś odwiedzała już biskupa Edwarda Dajczaka. Tym razem gościem jest nowy biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński.

Czy łatwo jest biskupowi zmienić diecezję? Jak przywitano bp Zbigniewa w Koszalinie i Kołobrzegu? Czym różni się archidiecezja gdańska od koszalińsko-kołobrzeskiej, a w czym są do siebie podobne? Czy w biskupiej posłudze przydaje się doświadczenie nabyte w technikum budowy okrętów, które kończył biskup? Dlaczego biskupie hasło „Abyśmy byli jedno” dotyczy wszystkich sfer życia? Czy, kiedy się jest biskupem, to ma się czas na przyjaźnie, znajomości albo wypad na narty? Czy przyjaźń powinna być hermetyczna, a granica między znajomością a przyjaźnią mocno wyznaczona? Co podczas lekcji historii w szkole średniej oznaczało polecenie „Idź, zmocz gąbkę”? Jak mama zareagowała na wieść, że młody Zbigniew po maturze wybiera się do seminarium duchownego? Czym w życiu biskupa Zielińskiego jest patriotyzm? A dlaczego mama księdza Zbigniewa nie chciała, żeby został on proboszczem? Jak nie „zbiskupieć”, jaki jest sposób na to, żeby zachować normalność, będąc biskupem? Kto nauczył bp Zbigniewa właściwie modlić się różańcem? Jakie marzenie łączy bp Zielińskiego z jego poprzednikiem, bp. Dajczakiem? O jaką modlitwę na koniec poprosił widzów bp Zbigniew Zieliński?

PS. Ponieważ często pytacie, w co tym razem ubrana jest Patrycja, to wyjaśniamy, że w sukienkę od Kasiulkowo (https://www.kasiulkowo.pl). No, bo stroju biskupa objaśniać raczej nie trzeba 🙂

Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL
Patronite: https://patronite.pl/patrycjahurlak