Biskup też człowiek – bp Piotr Wawrzynek

W listopadowym odcinku serii #BiskupTeżCzłowiek Patrycja Hurlak gości znów w Legnicy, bo gościem odcinka jest bp Piotr Wawrzynek, czyli biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

Jak w domu rodzinnym bp Piotra przeżywano Wszystkich Świętych i święto zmarłych? Jak narodziło się jego powołanie kapłańskie? Czy miał inny pomysł na swoje życie? Jak na wiadomość o drodze seminaryjnej zareagował ojciec przyszłego biskupa? Jakim wykładowcą w seminarium był dzisiejszy biskup ordynariusz diecezji legnickiej bp Andrzej Siemieniewski, wówczas ojciec duchowy w seminarium? Jakie wyobrażenia o przyszłej posłudze miał kleryk Piotr Wawrzynek? Jak wspomina czas wikariatu? Czym jest Maciejówka? Jakie jest zasadnicze pytanie, do którego powinien wracać człowiek ochrzczony, a które wróciło, kiedy padła propozycja zostania biskupem? Czego obawia się bp Piotr w swojej nowej posłudze biskupa pomocniczego, a co jest w niej fascynujące? Co to znaczy, że Kościół jest od dwóch tysięcy lat w kryzysie? Dlaczego tak ważne jest bycie we wspólnocie. Czym jest klerykalizm? Jak prowadzi do samotności? Jak parafianie mogliby pomóc samotnemu księdzu? Jaka jest najtrudniejsza grupa do nawracania? Skąd wzięła się dewiza biskupia bp Piotra, jak ją rozumie? Czego biskup może nauczyć się na szkoleniu z HR, czyli z zarządzania zasobami ludzkimi? Skąd fascynacja historią?

Strona www: https://www.patrycjahurlak.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL

Międzypokoleniówka: O bolesnych wspomnieniach Hani

Stali widzowie Międzypokoleniówki znają już dobrze historię życia Patrycji. Teraz jest okazja, żeby poznać również wspomnienia Hanny, czyli mamy Patrycji. Nie są to niestety wspomnienia łatwe, raczej – bolesne, z czasów jej dzieciństwa, które, do 15. roku życia, spędziła we Włocławku. Patrycja i Hanna pojechały tam w podróż sentymentalną. Wśród tych bolesnych wspomnień i tak przebijają się promienie dobra. Ale nie zostawiamy Was tylko z tym, co trudne. Kolejny odcinek Międzypokoleniówki pojawi się w mikołajki i wtedy Hanna podzieli się z Wami wspomnieniami radosnymi.

Zapewne każdy z nas ma jakieś trudne wspomnienia. Pamiętajcie, że warto dzielić się nimi z innymi, żeby nie dźwigać samemu takiego ciężaru.

Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL
Patronite: https://patronite.pl/patrycjahurlak

Międzypokoleniówka: O filmie „Sound of Freedom. Dźwięk wolności”

Ten odcinek Międzypokoleniówki jest inny niż wszystkie. Jest też inny niż był planowany. Hanna i Patrycja Hurlak nakręciły go „na gorąco”, po obejrzeniu filmu „Sound of freedom” („Dźwięk wolności”). To poruszający film oparty na faktach, który opowiada o handlu ludźmi, o handlu dziećmi. Nie bójcie się – nie ma spoilerów. Odcinek jest więc również o samym problemie handlu ludźmi, a Patrycja zwraca się też bezpośrednio do osób zaangażowanych w ten proceder.

Obiecany link do informacji o filmie i jego dostępności w kinach:
https://rafaelfilm.pl/sound-of-freedom/

 

Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL
Patronite: https://patronite.pl/patrycjahurlak

Biskup też człowiek – bp Zbigniew Zieliński

W tym odcinku serii „Biskup też człowiek” Patrycja wraca do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w której kiedyś odwiedzała już biskupa Edwarda Dajczaka. Tym razem gościem jest nowy biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński.

Czy łatwo jest biskupowi zmienić diecezję? Jak przywitano bp Zbigniewa w Koszalinie i Kołobrzegu? Czym różni się archidiecezja gdańska od koszalińsko-kołobrzeskiej, a w czym są do siebie podobne? Czy w biskupiej posłudze przydaje się doświadczenie nabyte w technikum budowy okrętów, które kończył biskup? Dlaczego biskupie hasło „Abyśmy byli jedno” dotyczy wszystkich sfer życia? Czy, kiedy się jest biskupem, to ma się czas na przyjaźnie, znajomości albo wypad na narty? Czy przyjaźń powinna być hermetyczna, a granica między znajomością a przyjaźnią mocno wyznaczona? Co podczas lekcji historii w szkole średniej oznaczało polecenie „Idź, zmocz gąbkę”? Jak mama zareagowała na wieść, że młody Zbigniew po maturze wybiera się do seminarium duchownego? Czym w życiu biskupa Zielińskiego jest patriotyzm? A dlaczego mama księdza Zbigniewa nie chciała, żeby został on proboszczem? Jak nie „zbiskupieć”, jaki jest sposób na to, żeby zachować normalność, będąc biskupem? Kto nauczył bp Zbigniewa właściwie modlić się różańcem? Jakie marzenie łączy bp Zielińskiego z jego poprzednikiem, bp. Dajczakiem? O jaką modlitwę na koniec poprosił widzów bp Zbigniew Zieliński?

PS. Ponieważ często pytacie, w co tym razem ubrana jest Patrycja, to wyjaśniamy, że w sukienkę od Kasiulkowo (https://www.kasiulkowo.pl). No, bo stroju biskupa objaśniać raczej nie trzeba 🙂

Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: https://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL
Patronite: https://patronite.pl/patrycjahurlak

Biskup też człowiek – bp Andrzej Iwanecki

Ten odcinek serii biskup też człowiek nagrany został w momencie trudnym dla diecezji gliwickiej, w której posługuje bp Andrzej Iwanecki. Do nagrania doszło bowiem w okresie między śmiercią biskupa seniora Jana Wieczorka, pierwszego i wieloletniego ordynariusza, a jego pogrzebem, zaplanowanym na 23. września. Bp Iwanecki wspomina więc biskupa Jana, ostatnie spotkanie z nim, ale też to, jak bp Wieczorek budował jedność nowo powstałej diecezji.

Z jakiego domu pochodzi bp Andrzej? Jak dojrzewał do powołania kapłańskiego i jaki wpływ na nie miał sławny szpital leczący osoby poparzone w Siemianowicach Śląskich, skąd pochodzi? Jaką rolę w jego życiu pełnił Ruch Światło-Życie oraz Krucjata Wyzwolenia Człowieka, która zakłada abstynencję? Jaki był tato księdza biskupa i jak zareagował na wieść, że postanowił on iść do seminarium duchownego? Dlaczego dobrze jest, kiedy dziecko przystępuje do wczesnej I Komunii Świętej? Jakie dwa pytania postawił sobie ksiądz Iwanecki, kiedy zaproponowano mu zostanie biskupem? Jak zareagowała na to jego mama? Jaka była przygoda bp Iwaneckiego z muzyką i na jakich gra instrumentach oraz jaki zawarł w związku z tym „układ” z Panem Bogiem? Kto nauczył bp Andrzeja pływać? Czego jeszcze chciałby się nauczyć?

A na koniec ogromna prośba, o której przypomniał bp Iwanecki: Prosimy o modlitwę w intencji obrony pracy magisterskiej z teologii, która czeka Patrycję w najbliższych dniach. A do tego prośba – intencje modlitewne od księdza biskupa.

Facebook: https://www.facebook.com/PatrycjaHurlakOfficial
Youtube: http://www.youtube.com/c/PatrycjaHurlakPL
Patronite: https://patronite.pl/patrycjahurlak