Międzypokoleniówka: O Westerplatte Młodych

Odcinek, w którym nie zabrakło wpadek, a nawet upadków, ale za to wyjątkowo międzypokoleniowy.

Patrycja Hurlak i Hanna Hurlak spotkały się z ekipą programu “Westerplatte Młodych” emitowanego przez TV Trwam (choć na wizji widać tylko jednego przedstawiciela). Skąd wziął się tytuł tego programu? Czym jest współcześnie Westerplatte młodych?

Jako że właśnie zaczyna się Wielki Post nie zabrakło w odcinku rozmowy o tym, jak go przeżywać, jak praktykować modlitwę, post i jałmużnę i jak sobie radzić z wielkopostnymi postanowieniami.

Strona Westerplatte Młodych na Facebooku: https://www.facebook.com/westerplattemlodych/

Dziękujemy bardzo firmie Mint2Print, która przekazała nam świetną ściankę z pleksi, dzięki której możemy bezpiecznie spotykać się z gośćmi w tych pandemicznych czasach: https://mint2print.pl/

Dodatkowe podziękowanie dla ks. Mariana Mikołajczaka – proboszcza Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, za udostępnienie miejsca do nagrania: https://parafiaswkazimierza.pl/

Międzypokoleniówka: O kościelnych rozwodach

Czy istnieją kościelne rozwody? Oczywiście, że nie. Nie istnieje też unieważnienie małżeństwa. Zdarza się jednak, że Kościół stwierdza, iż małżeństwo nie zostało ważnie zawarte. Kiedy to może nastąpić? O tym wszystkim Patrycja Hurlak i Hanna Hurlak rozmawiają ze swoim gościem. Jest nim ksiądz Moisés Marin Peréz, obrońca węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitarnym Warszawskim.

 

Międzypokoleniówka: O życiu konsekrowanym – bp Jacek Kiciński CMF

2 lutego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Dlatego w dzisiejszym odcinku “Międzypokoleniówki” Patrycja Hurlak i Hanna Hurlak rozmawiają z bp Jackiem Kicińskim CMF o tym, czym jest życie konsekrowane, jakie ma formy, co wnosi w życie Kościoła.

Bp Kiciński jest gościem nieprzypadkowym – sam jest zakonnikiem, a oprócz tego w polskim Episkopacie przewodniczy Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W tym odcinku biskup składa też życzenia wszystkim osobom konsekrowanym.

Międzypokoleniówka: O hiszpańskiej inkwizycji i parafiach – Q&A – część 2

Patrycja Hurlak i Hanna Hurlak ponownie spotykają się w “Międzypokoleniówce” z ks. Henrykiem Małeckim, historykiem Kościoła i proboszczem parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie. Ks. Henryk odpowiada na przesłane przez Was pytania.

Większość odcinka zajmuje odpowiedź na pytanie o hiszpańską inkwizycję. Czy rzeczywiście była to inkwizycja kościelna? Jak działała? Czy faktycznie była tak okrutna, jak głoszą legendy? Ks. Henryk Małecki wyjaśnia też, jak w historii funkcjonowały parafie i jak kształtowała się znana nam z dzisiejszych czasów struktura Kościoła.

Międzypokoleniówka: O tym, kto spalił na stosie Joannę D’Arc – Q&A – część 1

Miało być Q&A, odpowiedzi na kilka pytań, ale odpowiedź na pierwsze z nich zmieniła się w pełny odcinek. Ksiądz Henryk Małecki opowiada jednak niezwykle ciekawie o historii świętej Joanny D’Arc. Jak zjednoczyła Francję, jak zapłaciła za to męczeńską śmiercią, została kanonizowana i stała się patronką swojej ojczyzny.

W drugim odcinku Q&A pojawią się odpowiedzi na inne pytania, które zadawaliście.

Ksiądz Henryk Małecki jest proboszczem parafii pod wezwaniem świętego Tomasza Apostoła na warszawskim Ursynowie oraz specjalistą od historii Kościoła. Gościł już wcześniej w “Międzypokoleniówce”, gdy opowiadał o Świętej Inkwizycji i o wyprawach krzyżowych. Te filmy możecie zobaczyć tu:

Jeśli odcinek Ci się podoba, podziel się nim ze znajomymi, udostępniając. Nie zapomnij subskrybować naszego kanału i dać łapki w górę. Pamiętaj, że możesz wspierać nas na Patronite.

Rege Dobre Ubrania

PS. Dziękujemy firmie Rege – Dobre Ubrania za sukienkę Patrycji